Daň z nabytí nemovitosti - ZRUŠENA

Prezident České republiky dne 18.9.2020 podepsal návrh na zrušení Daně z nabytí nemovitosti (4% z kupní ceny), který Poslanecká sněmovna definitivně 15.9.2020 schválila.

Ti, kdo dnes budou kupovat nemovitost, díky zrušení daně z nabytí nemovitosti ušetří několik desítek, někdy i nižších stovek tisíc korun. Například při koupi nemovitosti s kupní cenou 5.000.000,-Kč činila tato daň 200.000,-Kč. 

Daň je zrušena zpětně:

nemusí ji tedy hradit ti, kterým povinnost pro uhrazení daně vznikla nejpozději k 31.3.2020. Povinnost pro úhradu daně byla ze zákona do konce třetího kalendářního měsíce jdoucího po měsíci, ve kterém Katastr nemovitostí provedl zápis kupní smlouvy (změnu vlastnického práva na kupujícího).

Čili pokud Vám Katastr nemovitostí provedl zápis kupní smlouvy 1.12.2019 a DÉLE, daň hradit nemusíte.

Pokud patříte mezi ty, kterým povinnost uhradit daň vznikla v této době, hradit ji NEMUSÍTE. Ministerstvo financí totiž odložilo její splatnost do 31.12.2020.

Je pochopitelné, že kupujícím, kterým vznikla povinnost uhradit daň v období od 1.12.2019 ji s největší pravděpodobností již uhradili. Pokud patříte mezi ně i Vy, bude Vám příslušným finančním úřadem vrácena standardním způsobem formou přeplatku - uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

V současné době však zatím neexistuje formulář, na základě kterého můžete finanční úřad o vrácení daně požádat.

Schválený zákon rovněž prodlužuje lhůtu tzv. "Časový test" pro daň z příjmu z pěti na 10 let.

Tato daň se hradí u nemovitostí, které nekupujete za účelem vlastního bydlení. Její výše činí 15% z rozdílu ceny, za kterou jste nemovitost koupili a za kolik ji prodáte.

Pokud tedy koupíte byt za cenu 3.000.000,-Kč a do deseti let jej prodáte za 4.000.000,-Kč - finanční úřad Vám vyměří 15% daň z rozdílu ceny = 150.000,-Kč.

Od této daně jste ovšem osvobozeni v případě, že můžete prokazatelně doložit, že jste v nemovitosti po dobu minimálně dvou let trvale žili (například změna adresy v OP, u Vaši banky a jiných státních institucí).

Potřebujete poradit s něčím ohledně realit? Neváhejte mě kdykoliv kontaktovat.

*
*
*
*
fullname:
Beru na vědomí zpracování osobních údajů