Převést nebo nepřevést zálohy na energie na nájemníka?

Pokud energie hradíte Vy...

Pokud si necháte energie napsané na sebe, nájemce Vám každý měsíc hradí nájem + zálohy na elektřinu, popřípadě plyn. Jejich výši máte samozřejmě rozepsanou v nájemní smlouvě.  Ke konci roku provedete roční vyúčtování záloh a případný přeplatek nebo nedoplatek se svým nájemcem vyrovnáte.

Jaké je plus této varianty?

Máte stoprocentní kontrolu nad úhradou faktur za energie. Nemůže se Vám tak stát, že Váš byt „odstřihnou“ například od elektřiny.

Jaké ale mínus této varianty?

Nemáte kontrolu nad spotřebou… Nájemce se vesele několikrát za den koupe a svítí v celém bytě nebo domě 12 hodiny denně a zaplatí Vám jen Vámi zvolenou zálohu. On spotřebovává, Vy platíte. I když přesáhne uvedené zálohy, které Vám platí s měsíčním nájmem, pokud spotřebuje více energie než kterou má „předplacenou“,  můžete mít problém nedoplatek z něho dostat.

Jak to řešit?

Vezměte si společně s prvním nájmem vratnou jistotu (kauci) ve výši minimálně jednoho nájemného. Do smlouvy si dejte větu, že při případném nedoplatku si zmínění rozdíl mezi výší placených záloh a skutečnou spotřebou energie vezmete z kauce a nájemník je povinen kauci doplatit do plné výše například do 10 dnů od písemného oznámení z Vaší strany, že jste provedli tento úkon.

 

Pokud energie si nájmce platí sám...

Výhoda této varianty...

Nemáte absolutně žádné starosti spojené s hlídáním splatností faktur a počítáním spotřeby energie. Ke konci kalendářního roku pouze provedete vyúčtování a případný přeplatek nebo nedoplatek se svým nájemcem vyúčtujete. Největší výhodou je bezesporu to, že pokud nájemce nebude platit zálohy, dluh u dodavatele energie jde za ním.

Jaké je ale mínus této varianty?

Nemáte žádný přehled o placení záloh Vašeho nájemce dodavateli. Nebudete tak mít šanci včas zareagovat při neplacení. Jak zmiňuji ve výhodě této varianty – Dluh vzniklí neplacením záloh bude dodavatel vymáhat po Vašem nájemci, nikoli po Vás. Na Vás ale poté bude znovu připojit odběrné místo. Pokud se Vám to podaří do půl roku od odpojení  - nemusíte dokládat revizní zprávu. Pokud ale budete chtít odběrné místo připojit až po půl roce – musíte poskytovateli revizní zprávu doložit. S tím samozřejmě souvisí úhrada revizní zprávy a poplatek za znovu připojení do sítě.

Sami si vyberte, která z variant se Vám zdá nejlepší. Jak vybrat slušného nájemce Vám může pomoc TENTO ČLÁNEK .  Pokud byste však potřebovali pomoc s nalezením vhodného a spolehlivého nájemce do vašeho bytu, jsem Vám k dispozici na níže uvedených kontaktech.

 

*
*
*
*
phone: fname:
Beru na vědomí zpracování osobních údajů